Uge 17 - 2024 på Mosen
Mandag:
- Passe dyr med Alberte
- Krea møde med Alberte og Lousie: kom og være med til at bestemme hvad vi skal lave.
- Bålmad med Signe
- Vi spiller spil med William i salen
- Fodboldturnering med Pauli i gården.
- A Klassen har førsteret til spilletider
- Musik med Carsten
Tirsdag:
- Passe dyr med Louise
- B klassen førsteret til spilletider i MK
- Byggeværksted med Jonas
- Krea med Alberte og Maj (kom og brug dit symaskine og sy en mulepose sammen med Maj)
- Opfrisknig af hyggehytte med Signe
- Vi leger med Lego i MK i Louise
- Vi spiller spil i salen med Pauli
- E-sport med William
Tirsdag JK aften:
Aktivitet: filmaften med popcorn
Mad: Lassagne med salat
Onsdag:
- Passe dyr med Jonas
- William er i MK
- Krea med Alberte og Louise
- Vi spiller gæt 2 med Signe i salen
- Vi spiller stikbold med Pauli
- Vi laver have med Jonas
Torsdag:
- Rollespil med Jonas, William og Maj
- Passe dyr med William
- Signe i MK
- Krea med Louise og Alberte
- Pauli i salen
Fredag:
- Passe dyr med Signe
- Krea med Alberte
- Storrollespilsdag, vi sminker klokken 13, afgang 14:15
- Alle klassen har første ret til spillespiller
- Signe er i salen
- Fredagsknas med William
Aktivitetsplan marts og april i ungdomsklubben 2024
Marts
Torsdag d. 7. Floorball i gården og Kahoot Quiz
Mandag d. 11. Fun Battle i gården og Matador i salen
Onsdag d. 13. Afterskihygge med skivideo! Se tilbage op skituren! og Malene laver Gellak neglelak i krea. Klask turnering i salen senere:-)
Onsdag d. 20. Påske æggejagt med præmier og vi klipper gækkebreve til bedstemor!
Torsdag d. 21. Padel tennis tur med Jacob og Partners i salen
Påskeferie
April
Onsdag d. 3. Lukket pga. UK overnatning d. 5. april
Torsdag d. 4. Cross med Casper og Stikbold i gården
Fredag d. 5. UK-overnatning d. 5. april med Maj og Jonas tilmelding kommer!
Mandag d. 8. Go-kart tur til Vandel med Pauli og Mosehjulet med ”lækre” snacks i salen!
Onsdag d. 10. Fodbold golf tur til Aarhus med Jonas og vi spiller det dårlige selskab i salen
Onsdag d. 17. Uk aflyst, da vi har 4. Årgangsevent.
Torsdag d. 18. Mini golf tur med Casper og Fodbold i gården
Mandag d. 22. Propkrig i gården og Beachvolley
Onsdag d. 24. Negle lak med maj og MTB-tur med Jonas
Maj
Onsdag d. 1. Planlægning af UK aktiviteter kl. 16.30. Mad over bål med skumfiduser til dessert og vi spiller Magrethe skålen.
Torsdag d. 2. Høvdingebold i gården og Masterchef (lav en den bedste snack/forret)
Uge 16 - 2024 på Mosen
Mandag:
- Passe dyr med Signe
- Krea med Laura: vi færdigøre Punch needle
- Vi forsætter med at gøre hønsegårgen klar med Louise (for 5 årgangs piger)
- Vi spiller mind med William i salen
- Opfriskning af hyggehytten og hygge med Signe
- A og B Klassen har førsteret til spilletider
- Musik med Carsten
Tirsdag:
- Passe dyr med Louise
- C og D klassen førsteret til spilletider i MK
- Bål med Jonas
- Krea med Laura – Vi færdiggøre Punch needle
- Fodboldturnering med Pauli
- Vi spiller spil med Signe i salen
- Vi leger med Lego i MK i Louise
- E-sport med William
Tirsdag JK aften:
Aktivitet: Bolcher og evotag
Mad: Mad fra slagter hårby
Onsdag:
- Rollespilsdag
- Passe dyr med Jonas
- Viking smykker med Maj i Vikingehytten
- Vikingedans med Lousie i gården
- Snitteværksted med Laura ved bålet
- Vikingekamp med William i gården
- Tovtrækning med Signe 15:00 på grosstien.
- Buekamp med Jonas
- Vikinge mad med Pauli ved bålet (man kan kun få mad hvis man har to guld stykker, det får man ved at prøve de forskellige aktiviteter
- HUSK 4 KLASSE EVENT 17:30
Torsdag:
- Rollespilsdag
- Passe dyr med William
- Vikinge smykker med Maj i vikingehytten
- Vikinge mad med Pauli ved bålet (man kan kun få mad hvis man har to guld stykker, det får man ved at prøve de forskellige aktiviteter)
- Snitteværksted med Laura ved bålet
- Ringridning, der kommer nogen udefra
Fredag:
- Passe dyr med Maj
- Vi færdiggøre Punch needle med Laura
- Alle klassen har første ret til spillespiller
- Fredagsknas med William
- Pigehygge for alle med Signe i lounge
- Vi laver perleplader i MK med Maj
Uge 15 - 2024 på Mosen
Mandag:
- Passe dyr med Signe
- Krea med Laura og Louise Punch needle, og krympeplast.
- Vi knytter i MK med Maj
- Spille gæt 2 andre og spil i salen med Signe
- Fodboldturnering i gården med William
- Hyggebål med Pauli
- C Klassen har førsteret til spilletider
Tirsdag:
- Passe dyr med Maj
- JK tur afgang 14:30
- Mosehjul med Jonas
- D klassen førsteret til spilletider i MK
- Krea med Laura – Punch needle og krympeplast
- E-sport
Tirsdag JK aften:
JK TUR!
Onsdag:
- Krea med Laura – Punch needle og krympeplast
- Opstart med hønsegård med Louise
- A klassen førsteret til spilletider i MK
- Spil Granturismo i salen med Jonas
- Vi leger med Lego i MK med Maj
- William i MK
- JK pigehygge med Signe
- Tur til tømmerflåde med Jonas
- Vi spiller mind i salen i Pauli
Torsdag:
- Passe dyr med William
- Krea med Laura – Punch needle og krympeplast
- Rollespil med Jonas, William og Maj
- Signe i MK
- Vi spiser rugbrød på tid og vender mariekiks i munden i salen, med Pauli
Fredag:
- Passe dyr med Louise
- Punch needle og krympeplast med Laura
- B klassen har første ret til spillespiller
- Fredagsknas med Louise
- Zombietik med Signe og William
- Gæt 2 i salen med Pauli
Uge 14 - 2024 på Mosen
Mandag:
Tirsdag:
- Passe dyr med Louise
- Hal med Jonas (Sjove lege i hallen)
- Vi spiller Magic i salen og Gæt 2 med Pauli
- B klassen førsteret til spilletider i MK
- Krea med Laura og Maj – Punch needle
- Jk pigehygge med Signe fra kl. 14:30
- E-sport med William
Tirsdag JK aften:
Mad: Fiskedeller med lækkert tilbehør
Aktivitet: Stikbold på ramperne med soundboks! Og planlægningen af nye aktiviteter til sommerferie.
Onsdag:
- Krea med Laura – Punch needle
- C klassen førsteret til spilletider i MK
- Tømmerflådetur med Maj
- Spil Granturismo i salen med Jonas
Torsdag:
- Passe dyr med William
- Krea med Laura – Punch needle
- D klassen førsteret til spilletider i MK
- Propkrig i gården med William i gården
Uge 11 - 2024 på Mosen
Mandag:
- Passe dyr med William.
- Børnemøde i MK kl. 14 vigtigt!
- Bordtennis i salen med Pauli
- Kør løbehjul på ramperne med William
- Krea med Laura og Louise – Vi laver påskepynt og Pom Pom Dyr
- Musik med Carsten.
- Vi laver gækkebreve i MK med Maj
Tirsdag:
- Passe dyr med Louise
- Hal med Pauli (Lege: Sheriffen af byen. – bjørnen og ulven - stikbold)
- Magic kort med Jonas i Salen
- Krea med Laura og Maj – Vi laver påskepynt og Pom Pom Dyr
- Vi laver gækkebreve i MK med Louise
- Jk pigehygge med Signe fra kl. 14:30
- E-sport med William
Tirsdag JK aften:
Mad: Byg selv burger, kartoffelbåde, burgerdressing syltrede rødløg
Aktivitet: Vildmarksbad – Husk badetøj og håndklæde (Husk musik udstyr ned😊)
Onsdag:
- Passe dyr med Jonas
- Musikkoncert på plejehjemmet med Carsten
- MK pigehygge med Maj
- Krea med Laura – Vi laver påskepynt og Pom Pom Dyr
- Vildmærksbad og sauna med Louise – Husk badetøj og håndklæde
- Bålmad med Jonas
- Brætspil i salen med Pauli
Torsdag:
- Passe dyr med Signe
- Krea med Laura – Vi laver påskepynt og Pom Pom Dyr
- Rollespil sammen med Gjuk kl. 15.00 med Maj og Jonas
- Vi spiller spil med Signe i MK
- Fifa turnering i salen med Pauli
Fredag:
- Passe dyr med Maj
- Fredagsaktivitet med Signe og William
- Krea med Laura – Vi laver påskepynt og Pom Pom Dyr
- Vi spiller Skytjo i MK med Louise
- Fredagsknas med Maj – surprise!
Uge 10 - 2024 på Mosen
Mandag:
- Passe dyr med Signe.
- Skater tur fra. Kl. 14:30 fra mosen med Jacob.
- Fodboldturnering i gården med Pauli.
- JK drengehygge i Lounge med William
- Skytjo i salen med Signe
- Krea med Laura og Louise – Dekorere af æg.
- Musik med Carsten.
- Vi laver gækkebreve i MK med Maj
- Vi snitter og laver bålmad med David
Tirsdag:
- Passe dyr med Louise
- Hal med Pauli (Lege: Find Sheriffen af byen. Bliv den størte by)
- Brætspil og Magic kort med Jonas i Salen
- Krea med Laura og Maj – Dekorere æg og lave papirsblomster
- Vi laver gækkebreve i MK med Louise
- Jk pigehygge med Signe fra kl. 15:00
- Fifa turnereing i MK med Pauli
- E-sport med william
Tirsdag JK aften:
Mad: Gryderet med kylling, råkost salat og boller
Aktivitet: Lave blocher
Onsdag:
- Passe dyr med Jonas
- Det KOLDE gys og Svedhytte med DUFTE Louise og Jonas (HUSK badetøj og håndklæde) Man kan skrive sig på badehold, der kommer en seddel på dagen.
- MK pigehygge med Maj
- Krea med Laura – Vi dekorere æg
- William i MK
- Bålsuppe med Signe
- VM FIFA i salen med Pauli
Torsdag:
- Passe dyr med William
- Krea med Laura – Vi dekorere æg
- E-sport med Lauge
- Propkrig i gården med Jonas
- Hemmeligtur med William, 7 pladser i bussen.
- Vi spiller sjove spil i salen med Signe
Fredag:
- Passe dyr med Maj
- Fredagsaktivitet med Signe og William
- Krea med Louise og Laura – Vi laver påskepynt
- Fredagsknas med Maj over bål
Uge 9 - 2024 på Mosen
Mandag:
- Passe dyr med Signe.
- Skater tur fra. Kl. 14:30 fra mosen med Jacob.
- Magic i salen med Pauli.
- Høvdingebold i gården med William
- Krea med Laura og Louise – Selvherdende ler og gække breve
- Musik med Carsten.
- Bålmad med Signe
- David i MK vi Spiller Skyjo
Tirsdag:
- Passe dyr med David
- Sykørekort med Maj
- Hal med David ( Mørke gemme, Haj Mod Guldfisk) og en valgfri ting…
- Brætspil og magic med jonas i Salen
- Krea med Laura – Selvherdende ler
- Jk pigehygge med Signe fra kl. 15:00
- Fifa turnereing i MK med Pauli
- E-sport med william
Tirsdag JK aften:
Mad: Brændende kærlighed med grøn salat rødbeder og grovbrød
Aktivitet: Omvendt gemme
Onsdag:
- Passe dyr med Jonas
- Sykørekort med Maj
- Det KOLDE gys og Svedhytte med Louise og Jonas (HUSK badetøj og håndklæde) Man kan skrive sig på badehold, der kommer en seddel på dagen
- Krea med Laura – Selvherdende ler
- William i MK.
- Bezzerwizzer i salen med Signe
- Fodbold turnering i gården med Pauli
- David i MK vi laver parpirfly fra nettet og kaster dem.
Torsdag:
- Passe dyr med William
- Krea med Laura – Selvherdene ler og Gækkebreve
- E-sport med Lauge
- Rollespil med Maj, Jonas og William starter kl. 15:00
- Rundt om bordet med Pauli
Fredag:
- Passe dyr med Maj
- Krea med Louise og Laura – Lav påskeliljer af krep pappir
- Fredagsknas, Pandekager over bål med David
- Fælles stikbold med kæmpe stikbolden.
Vinterferien i uge 7 på Mosen for MK & JK Børn
Kære forældre
Vinterferien i uge 7 nærmer sig med lynnets hast. Mosen holder åbent for JK i hele vinterferien fra kl 10-17 man-tor og fredag fra kl 10-16.30.
For Miniklubben er der på aula en tilmeldingsliste for uge 7 som skal udfyldes hvis jeres barn kommer inden kl 10.00. Vi holder åbent for MK man - tor fra kl 6.30-17 og fredag fra kl 6.30.16.30
Vi glæder os til at lave aktiviteter og hygge med jeres børn.
BH Mosen
Uge 8 - 2024 på Mosen
Mandag:
- Passe dyr med Signe.
- Magic i salen med Pauli.
- Stikbold i gården med William
- Krea med Laura – Lav perleplade og knytte
- Musik med Carsten.
- David laver Pandekager over bål og brændehugning.
- JK pige hygge med Signe i lounge.
Tirsdag:
- Passe dyr med David
- Der er Fastelavnsfest på mosen Kåring af bedste udklædning og Tøndeslagning
Tirsdag JK aften:
Mad: Farsbrød med tazticki og kartofler
Aktivitet: Justdance og limbo aften.
Onsdag:
- Passe dyr med Jonas
- Det KOLDE gys og Svedhytte med Louise og Jonas (HUSK badetøj og håndklæde)
- Propkrig med Pauli i gården.
- Spil spil med signe i Salen.
- Krea med Maj og Laura – Lav perleplade og knytte.
- William i MK.
- Tekken Turnering i MK med David.
Torsdag:
- Passe dyr med William
- Krea med Maj og Laura – Lav perleplade og knytte
- E-sport med Lauge
- Mosehjulet med Jonas
- Mk fodbold turnerring fra kl. 13:45 – 15:00 JK turnerring fro JK fra 15:15 – 16:15
- Suppe overbål med Signe
- Cross tjek med Pauli.
Fredag:
- Krea med Louise og Laura – Lav perleplade og knytte
- Børnemøde med lækker fredags knazz vær med til at bestemme hvilke forskellige aktiviteter som man kan lave på mosen.
- Fælles aktivitet, Haj efter guldfisk…
Uge 6 - 2024 på Mosen
Mandag:
- Passe dyr med Signe.
- Signe spiller spil i salen.
- William laver Live stratego kl. 14:30
- Krea med Louise og Laura - Valentinskort og male på læreder
- Musik med Carsten
- David laver bålmad og hugger brænde
- Basket med Pauli kl. 14:30
Tirsdag:
- Børnerådsmøde med Jonas klokken 13:45¨
- JK skate tur afgang 13:45 hjemkomst ca. 18… turen går til kooling
- Passe dyr med David
- E-sport kl. 13:45 – 17:00 med William
- Krea med Louise og Laura –
Valentinskort og male på læreder
- Tirsdagshal med Pauli klokken 14:30 – 15:45 (Vi laver mørkegemme, håndbold og Haj efter guldfisk)
- Jk pigehygge, med Signe i Lounge 14:00
- MK pigehygge med Maj I hyggehytten 14:30
- Magic med Jonas fra kl. 14:30
Tirsdag JK aften:
Mad: Pitabrød med lækkert fyld
Aktivitet: Filmaften med popcorn
Onsdag:
- Passe dyr med Jonas
- Prop krig med Jonas kl. 14:30
- Magic med jonas kl. fra kl. 15:30
- Fifa turnering i Lounge rummet med Pauli for mk og jk
- Krea med Maj og Laura – sy kørekort og fortsat valentins kort
- William i MK
- Mariocart turnering med David
Torsdag:
- Passe dyr med William
- Krea med Maj og Laura – sy kørekort efter kl. 14 og fortsat valentins kort
- E-sport med Lauge
- Stikbold med William i gården
- Bezzerwizzer med Signe i salen
- Vi lukker Krea kl. 16:00
Fredag:
- Høvdingebold børn mod voksen kl. 15:00
- Fredags knazz Varm kakao og krydderboller
- Krea med Louise og Laura – Valentinskort og male på læreder
Uge 5 - 2024 på Mosen
Mandag:
- Bolcher med Maj i MK klokken 15
- Passe dyr med Laura
- Fodboldturnering med William
- Bezzerwezzer med Pauli i salen.
- Krea med Louise og Laura – Kom og mal på tønder og lav masker til fastelavn
- Musik med Carsten
- David gamer med i MK
Tirsdag:
- Bolcher med Maj i MK
- Børnerådsmøde med Jonas klokken 13:45
- Passe dyr med David
- E-sport kl. 13:45 – 17:00 med William
- Krea med Louise og Laura – Kom og mal på tønder og lav masker til fastelavn
- Tirsdagshal med Pauli klokken 14:30 – 15:45 (vi laver haleleg, mørkeleg og en overraskelsesleg)
- Brætspil med Jonas i salen
Tirsdag JK aften:
Mad: Indbagt laks med spinat, pastasalat, dressing og hvidløgsflutes
Aktivitet: Fri leg, Kom og sig farvel til Casper, det hans sidste aften i JK.
Onsdag:
- Passe dyr med Jonas
- Magic for begynder med Jonas i salen
- Krea med Maj og Laura – Kom og mal på tønder og lav masker til fastelavn
- William i MK
- Høvdingebold med Pauli i gården
- Drengehygge for MK med David i Lounge med popcorn og fede film
Torsdag:
- Passe dyr med William
- Rollespil med Jonas, William og Maj
- Krea med Signe og Laura – Kom og mal på tønder og lav masker til fastelavn
- E-sport med Lauge
- Spil klodsmajor med Pauli I salen
Fredag:
- Bolcher med Maj i MK
- Fredags knazz
- Krea med Louise og Laura – Kom og mal på tønder og lav masker til fastelavn
- Fifa turnering i salan med William
Kære Allesammen
Rigtig Godt Nytår
Vi håber I allesammen har haft en dejlig Jul og et Godt Nytår sammen med dem qI holder af.
Mosen er klar til 2024. Vi ligger ud med en mega spændende uge.
Uge 4 - 2024 på Mosen
Mandag:
- Bolcher med Maj i MK
- Passe dyr med Laura
- Scoot tur med Joas og Jakob til terminalen.
- Krea med Louise – Lav din egen hængende potteskjuler.
- FIFA turnering i salen med William
- Bålsuppe med Pauli
- Musik med Carsten
- Laura står i boden
Tirsdag:
- Bolcher med Maj i MK
- Fodboldturnering med Pauli for MK og JK
- Hjælp med at rydde op i rollespilrummet med Jonas
- Passe dyr med David
- E-sport kl. 13:45 – 17:00 med William
- Krea med Louise og Laura – Lav din egen hængende potteskjuler
- Tirsdagshal er aflyst 🙁
Tirsdag JK aften:
Mad: Kyllingefrikadeller, kartofler, salat, flutes og persillesovs.
Aktivitet: Mørkegemme indenfor!
Onsdag:
- Passe dyr med Jonas
- Krea med Maj og Laura – lav din egen hængende potteskjuler
- Live stratego med William
- Spil Skyjo i salen med Pauli
- Drengehygge med Pauli i Lounge med popcorn og fede film.
- Magic kortspil for begynder med Jonas
Torsdag:
- Passe dyr med William
- Krea med Maj og Laura – lav din hængende potteskjuler
- E-sport med Lauge
- Spil med William i salen
- Propkrig i gården med Jonas.
- Klokken 15:30 lukker MK og Krea og alle går nedenunder.
Fredag:
- Bolcher med Maj i MK
- Fredags knazz varm saftevand og mariekiks.
- Krea med Louise – lav din egen hængende potteskjuler.
- Spil brætspil med Laura i salen
- Fodboldturnering i gården med William
Uge 3 - 2024 på Mosen
Mandag:
- Guinnees rekordbog, med Jacob. Kom og slå rekorder.
- Passe dyr med Laura
- Krea med Maj og Louise – Batches og lav din egen mulepose
- Bålmad, pandebrød med Sebastian
- Pool og bordtennis turnering i salen med William
- Musik med Carsten
- Laura står i boden
- Vi spiller uno i mk
Tirsdag:
- JK drengehygge i Lounge med Pauli 13.30-14.30
- Passe dyr med David
- E-sport kl. 13:45 – 17:00 med William
- Krea med Maj og Laura – Muleposer i krea:-)
- Tirsdagshal 14:30 – 15.45 med Jonas – Fun Battle eller Badminton
- Børnrådsmøde med Jonas 13.30 (kan Ava tage snacks med?:-))
- David hygger i miniklubben
Tirsdag ’
JKaften:
Mad: Boller i karry, Ris, Råkostsalat, Bolle.
Aktivitet: Fortniteturnering
Onsdag:
- Passe dyr med Jonas
- Krea med Maj og Laura – Muleposer😊
- Spil Skyjo i salen med Pauli
- Drengehygge JK i lounge med Jonas – Vi spiser popcorn og ser sjove yt film!
- EA FC24 turnering i salen med William
- For alle i 6 årgang event på Mosen kl 17.30-21.00
Torsdag:
- Guinnees rekordbog, med Jacob. Kom og slå rekorder.
- Passe dyr med William
- Krea med Signe og Laura – kom med ideer til hvad vi kan lave i løbet af året.
- Fangeleg i sneen med Sebastian
- (Sne) Rollespil med Maj op Jonas.
- E-sport med Lauge
- William laver Mario Kart turnering i MK
Fredag:
- Guinnees rekordbog, med Jacob. Kom og slå rekorder.
- Fredags knazz skumfiduser på bål med William
- Krea med Louise og Maj – Batches og lav din egen mulepose.
- Spil brætspil med Laura i salen
- Fodboldturnering i gården med Pauli
Uge 2 - 2024 på Mosen
Mandag:
- Guinnees rekordbog, med Jacob. Kom og slå rekorder.
- Passe dyr med Signe
- Krea med Maj og Lousie – kom med ideer til hvad vi kan lave i løbet af året.
- Bålmed med Sebastian
- Kælkeræs på bakkerne med William både for MK og JK.
- Musik med Carsten
- Signe og Laura er i salen
Tirsdag:
- JK drengehygge i Lounge med Pauli 13.30-14.30
- Passe dyr med David
- E-sport kl. 13:45 – 17:00 med William
- Krea med Signe og Laura - kom med ideer til hvad vi kan lave i løbet af året.
- Tirsdagshal 14:30 med Jonas – fun battle
- Nytårs varulv i salen med Jonas kl. 13.30-14.30
- Spil og hygge i miniklubben
Tirsdag JK aften:
Mad: Byg selv burger
Aktivitet: Plægning af kommende aktiviter.
Onsdag:
- JK Skatertur med Jacob og Joas - tilmeldnig til David.
- Passe dyr med Jonas
- Krea med Maj og Laura – kom med ideer til hvad vi kan lave i løbet af året.
- Spil Skyjo og Gæt 2 i salen med Pauli
- Drengehygge JK i lounge med Jonas
- Bålmed med Signe
- Fifa turnering i salen med William
- Stikbold i snegården med Pauli
Torsdag:
- Guinnees rekordbog, med Jacob. Kom og slå rekorder.
- Passe dyr med Maj
- Krea med Signe og Laura – kom med ideer til hvad vi kan lave i løbet af året.
- Fifa turnering i salen med William
- Roblox turnering JK med Jonas.
- David er her bare 😊
- E-sport med Lauge
- Vi starter crosser op for jk måske vi skal køre en tur (Pauli)
Fredag:
- Guinnees rekordbog, med Jacob. Kom og slå rekorder.
- Fredags knazzPandekager på bål med Sebastian
- Krea med Lousie og Maj – kom med ideer til hvad vi kan lave i løbet af året.
- Spil brætspil med Laura i salen
- William er i Salen
Uge 51 - 2023 på Mosen
Mandag:
- Passe dyr med Alberte
- Krea med Sebastian og Alberte: Kom og få lavet julegaver færdig i krea
- Bålmed med Signe
- Spil Statego i salen med Pauli
- Mariocart turnering i MK med David
- Fodbold turnering i gården med William både for MK og JK.
- Musik med Carsten
Tirsdag:
- Passe dyr med David
- E-sport kl. 13.45 – 17.00 med William
- Pigehygge i Lounge med Signe
- Krea med Maj og Alberte vi laver julegaver færdig
- Indendørs sneboldkamp i Klank hallen med Jonas kl. 14:30 afgang – 15.45
- Pool og bordtennis med Sebastian
- Jule varulv i salen med Jonas kl. 13.30-14.30
Tirsdag JK aften:
Mad: Julefrokost mad med Risalamande og kirsebær sovs
Aktivitet: Juleafslutning
Onsdag:
- Passe dyr. – Dyrene holder forsat pause om onsdagen (Jonas)
- Krea med Signe og William sidste dag med julegaver!
- Fælles julestafet med Jonas og David – Alle får æbleskiver bagefter!
- Spil Skyjo og Gæt 2 med Pauli
Torsdag:
- Julepasning for tilmeldete børn og JK efter kl. 10
Fredag:
- Julepasning for tilmeldete børn og JK efter kl. 10
God jul og godt nyt-hår!
Mandag:
- Passe dyr med Alberte
- Krea med Louise og Alberte: Vi laver julegaver og julepynt
- Sebastian laver bålsuppe
- JK pige hygge i lounge med Signe
- Mariocart turnering i MK med David.
- JK Scoottur med Jacob
- Sænke slagskibe med pauli i salen
Tirsdag:
- Passe dyr med David
- E-sport kl. 13.45 – 17.00 med William
- Krea med Maj og Alberte (Julegaver og julepynt)
- Julefodbold turnering i Klank hallen med Jonas og Sebastian kl. 14:30 afgang – 15:45
- Bålmad med Signe
- Gamer møde i PC-rummet 14:00 – 14.15
- Kaninmøde med David (få dit kaninpasserkort)
Tirsdag JK aften:
Mad: Pitabrød med forskelligt fyld, Cremefraiche dressing og tilbehør
Aktivitet: Julekonfekt
Onsdag:
- Julekoncert på plejehjemmet med Carsten
- Passe dyr. – Dyrene holder forsat pause (Jonas)
- Krea med Signe og Se (Julegaver og julepynt)
- Børnerådsmøde med Jonas kl. 14.45
- Uno filp turnering med Jonas
- Pandekager på bål med Pauli
- Haletik i gården med alberte.
Torsdag:
- Julehyggedag med æbleskiver og gløgg – forældre er velkommen!
- Passe dyr med Maj
- Julehygge i Salen med Pauli og William
- Krea med Signe og Alberte (Julegaver og julepynt)
- Find nisserne konkurrence med Jonas
- Sebastian er i MK
- Varm saftevand på bål med Maj
- Esport fra 14:45 til 17 med Lauge
Fredag:
- Fredagstafet med Sebastian
- Krea med Lousie og Alberte (Julegaver og julepynt)
- Passe dyr med Signe
- Fredagsknas med Signe
Uge 49 - 2023 på Mosen
Mandag:
- Passe dyr med Alberte
- Lav juledekorationer i Salen med Pauli.
- Krea med Louise og Alberte (julegaver og julepynt)
- Sebastian spiller stikbold i gården
- JK pige hygge i lounge
- Mariocart turnering i MK med David.
Tirsdag:
- Passe dyr med David
- E-sport kl. 13.45 – 17.00
- Krea med Maj og Alberte (Julegaver og julepynt)
- Klank hallerne med Jonas og Sebastian kl. 14:30 afgang – 15:45
- Bålmad med Signe
- JK Børnerådsmøde 13:45 – 14:30
- Fifamester pauli tager imod udfordringer i Fifa turnering. (fia turnering)
Tirsdag JK aften:
Mad: pandekager med oksødsfyld, pasta salat hvidløgsdressing og flutes.
Aktivitet: Julehygge med peppernødder og hockey i gården
Onsdag:
- Lav juledekorationer i Salen med Pauli.
- Passe dyr. – Dyrene holder forsat pause (Jonas)
- Krea med Signe og Sebastian (Julegaver og julepynt)
- Skydning med Jonas vind en flødebolle !
- Hockey i gården med alberte.
Torsdag:
- Passe dyr med Maj
- Rollespil med Maj og Jonas kl. 15:00 – 16:15 kom gerne før o gør jer klar
- Julyhygge i Salen med Signe
- Krea med Sebastian og Alberte (Julegaver og julepynt)
- Esport fra 14:45 til 17 med Lauge
Fredag:
- Lav juledekorationer i Salen med Signe.
- Krea med Lousie og Alberte (Julegaver og julepynt)
- Passe dyr med David
- Fodbold turnering med Sebastian i Salen.
- Fredagsknas med Maj
Uge 48 - 2023 på Mosen
Mandag:
- Passe dyr med Alberte
- Krea med Maj og Alberte (julegaver og julepynt)
- Sebastian i Salen og spiller brætspil
- Pauli deltager i mosecup
- Nick tegner i MK
- Bålsuppe med Signe
Tirsdag:
- E-sport kl. 13.45 – 17.00
- Ingen krea i dag (desværre)
- Passer dyr med Signe
- Pauli er i salen og deltager i mosecup
- Stikbold med Sebastian.
- Mariocart turnering med Alberte i MK
Tirsdag JK aften: JULESHOPPETUR TIL ÅRHUS afgang klokken 14:15 hjemkomst kl 20.00
Onsdag:
- Kaninmøde klokken 14:45 med David og Signe i lounge
- Alberte i salen og deltager i mosecup
- Passe dyr. – Dyrene holder forsat pause (Jonas)
- Sprint på tid og skyde med luftgevær med Jonas
- Krea med Maj og Nick (Julegaver og julepynt)
- JK Pigehygge med Signe i lounge efter kaninmøde.
- Bål med Sebastian
- Vi tjekker crosser af og smører kæder med Pauli. For JK
Torsdag:
- Pigemøde for 3c piger i lounge med Maj klokken 14.00.
- Maj deltager i mosecup
- Sprint på tid og skyde med luftgevær med Jonas
- Sebastian i salen modtager i mosecup
- David i Mk vi spiller pis marie (kortspil)
- Passe dyr med Maj
- Krea med Signe og Alberte (Julegaver og julepynt)
- Esport fra 14:45 til 17 med Lauge
- Husk at sige farvel til Nick, det hans sidste dag 😊
- Bålhygge med Pauli indtil kl 16.00
Fredag:
- Mosecup afslutning i salen med præmie overrækkelser og æbleskiver bagfter.
- Krea med Lousie og Alberte (Julegaver og julepynt)
- Passe dyr med David.
- Fodbold for MK og JK med Sebastian i gården.
Uge 47 - 2023 på Mosen
Mandag:
- Passe dyr med Alberte
- Krea med Signe og Alberte (Sy puder, knytte og smykker)
- Sebastian i Salen og deltager i Mosecup
- Jonas i Salen
Tirsdag:
- David står i boden 13:30 til 14:30
- E-sport kl. 13.45 – 17.00
- Passer dyr med David
- Tirsdagshal er aflyst. Der er i stedet Mosecups sprint konkurence på bagsiden af mosen og skyde konkurrence nede ved bålet (mosecup)
- Sebastian i Salen
- Krea med Signe og Alberte (Sy puder, knytte og smykker)
Tirsdag JK aften: Film med Popcorn.
Aftensmad: svensk pølseret, grøn salat og grove flutes
Onsdag:
- Alberte i salen
- Passe dyr. – Dyrene holder en fridag. (Signe)
- Krea med Maj og Nick (Sy puder, knytte og smykker)
- JK Pigehygge med Signe i Launchrummet
Torsdag:
- Rollespil med Jonas og Maj det starter kl. 15:00 – 16:15 kom før og klæd dig ud.
- Sebastian Sal
- David i Mk vi spiller pis marie (kortspil)
- Passe dyr med Maj
- Krea med Signe og Alberte (Sy puder, knytte og smykker)
- Esport fra 14:45 til 17 med Lauge
Fredag:
- Krea med Nick og Alberte (Sy puder, knytte og smykker)
- Sebastian i salen
- Signe laver Fredags knas
- Passe dyr med Nick
Uge 46 - 2023 på Mosen
Mandag:
- Passe dyr med Alberte
- Lær at hækle med Maj og lav papirs blomster med Alberte i krea
- Fifaturnering i salen med Sebastian kl. 14:30 for alle.
- Casper står i boden
- Bål mad med Signe.
- Oliver Noor har sidste dag og vi ønsker ham held og lykke og spiser flødeboller i MK kl. 14:00
- Fodboldturnering med Nick kl. 14:30
Tirsdag:
- David står i boden 13:30 til 14:30
- E-sport kl. 13.45 – 17.00 med Casper
- Vi ser vilde Cross/mostertruck videoer i Launch rummet for JK med Pauli – M. popcorn.
- Passer dyr med David
- Tirsdagshal med Jonas og Sebastian kl. kl. 14.30-15.45 (kin ball, fodbold og mørkegemme)
- Signe spiller brætspil i salen.
- Lær at hækle med Maj og lav med papirs blomster med Alberte i krea
- Domino bane med David MK.
Tirsdag JK aften: brætspil og wellness
Aftensmad: Byg selv burger m. salat.
Onsdag:
- Mosecuppen starter kl: 14:45 i Salen, regler osv. Bliver præsenteret og hele cuppet bliver sat i gang.
Der vil som udgangspunkt være fokus på mosecuppets aktiviteter denne dag.
- Alberte står i boden 13:30 til 14:30
- Passe dyr med Jonas
- Knyt med Maj og lav pærleplader med Nick i Krea
- Casper i MK
- Stikbold på kunstofsbanen med Alberte kl. 14:45
Torsdag:
- Mosecuppen fortsætter, Fuld knald på!
- Casper står i boden
- Hockey i gården med Sebastian kl. 14:00
- Passe dyr med Maj
- Bålmad med Maj.
- Vi spiler vareulv i MK med David
- Knytte, perleplader og smykker med Alberte og Signe
- Pauli i salen
- Esport fra 14:45 til 17 med Lauge
Fredag:
- Mosecuppen fortsætter, Fuld knald på!
- Casper står i boden
- Knytte, perleplader og smykker med Alberte og Nick
- Sebastian i salen
- Jk pigehygge med signe i Launche rummet.
- Passe dyr med Nick
- Udforder David i alt.
- Frugtfade til fredags knas.
Uge 45 - 2023 på Mosen
Mandag:
- Passe dyr med Alberte
- Lær at hækle med Maj og lav med papirs blomster med Alberte i krea
- FIFA-turnering med Nick i MK
- Casper står i boden
- Fodboldturnering i gården for MK kl. 13.30-14.30 og kl. 14.30-15.30 for JK med Pauli
- Bål mad med Signe
- Brætspil i salen med Sebastian
- Børnemøde for MK i MK klokken 13:45
Tirsdag:
- David står i boden 13:30 til 14:30
- E-sport kl. 13.45 – 17.00 med Casper
- Passer dyr med David
- Tirsdagshal med Jonas og Sebastian kl. kl. 14.30-15.45 (kin ball, fodbold og mørkegemme)
- JK pigehygge med Signe
- Lær at hækle med Maj og lav med papirs blomster med Alberte i krea
- Mosehjuler med David i Mk
- Børnemøde for JK i salen 13:45
- Børnerådsmøde klokken 14
Tirsdag JK aften: Mørkegemme indenfor
Aftensmad: Paprikagryde med kartoffelsalat, grønsalat og grovboller
Onsdag:
- Alberte står i boden 13:30 til 14:30
- Passe dyr med Jonas
- Lær at hækle med Maj og krympe plast med Nick i Krea
- Signe er i MK
- Hockey i gården med Alberte
- Sauna sved og bålhygge med Jonas
Torsdag:
- Casper står i boden
- Rollespil med Jonas og Maj
- Passe dyr med Maj
- Mariokart turnering på Nintendo Switch med David i MK
- Slikpose øreringe med Alberte og Signe
- Fifa turnering i JK med Pauli
- Esport fra 14:45 til 17 med Lauge
Fredag:
- Casper står i boden
- Slikpose øreringe og smykker med Alberte og Nick
- Fodbold i gården med Sebastian
- Floorball børn mod voksne klokken 15 i gården.
- Squishy’s med David i MK
- Fredagsknas med Maj
- Passe dyr med Nick
Uge 44 - 2023 på Mosen
Mandag:
- Passe dyr med Alberte
- Hjemmelavede reflekser i Krea med Alberte og Maj i krea efter 14:15
- Mario kart turnering med Nick
- Casper står i boden
- Fodbold turnering i gården for MK kl. 13.30-14.30 og kl. 14.30-15.30 for JK med Pauli
- Pandekager på bål med Signe
- Vi spiller et kortspil der hedder ´pis Marie´ i MK med David
Tirsdag:
- E-sport med Casper
- E-sport kl. 13.45 – 17.00 med Lauge
- Passer dyr med David
- Tirsdagshal med Jonas og Sebastian kl. kl. 14.30-15.45 (Mørkegemme, fodbold, stikbold og høvdingebold)
- Hjemmelade reflekser i Krea med Alberte og Maj
- Walk and talk for MK med Signe
Tirsdag JK aften: zombietik
Aftensmad: Græske frikadeller med feta, kartoffelbåde, salat og tzatiki og flutes.
Onsdag:
- Casper står i boden
- Passe dyr med Jonas
- Halloween løb udenfor 13:30 – 15:30 efterfølgende slutter vi af med varmkakao.
- Smykker i krea med Maj og Nick
- Pool og bordtennis med Sebastian i salen
- Signe er i MK
- Hockey i gården med Alberte
Torsdag:
- Casper står i boden
- Bålmad med Maj
- Passe dyr med Maj
- Vi udforsker Mario world party på Nintendo Switch med David i MK
- Smykker i krea med Alberte og Signe
- Vi spiller secret hitler med Jonas i salen
- E-sport med Lauge
Fredag:
- Casper står i boden
- Smykker i Krea med Alberte og Nick
- Pigehygge for JK i spa og sauna med Signe
- Gæt og grimasser i salen børn mod voksne
- Fredagsknas med Maj (det en kage overraskelse)
- Passe dyr med Nick
Uge 43 - 2023 på Mosen
Mandag:
- Musik med Carsten
- Passe dyr med Alberte
- Græskar med Alberte og Maj
- Vi laver perleplader i MK med Nick
- Casper står i boden
- Fodboldturnering i gården for MK kl. 13.30-14.30 og kl. 14.30-15.30 for JK med Pauli
- Bordtennis med Sebastian i salen
Tirsdag:
- Casper står i boden
- E-sport kl. 13.45 – 17.00 med Lauge
- Passer dyr med David
- Tirsdagshal med Jonas og Signe kl. kl. 14.30-15.45 (Mørkegemme og høvdingebold)
- Varulv i lounge i med Jonas 13:30-14:30
- Græskar med Alberte og Maj
- Fifa turnering i salen med Pauli
- Pauli ved ramperne
- Musik med Carsten
Tirsdag JK aften: Planlægning af tirsdagsaktivetter til og med jul.
Aftensmad: Brændende kærlighed, med grønkålsalat, grovboller og rødbeder
Onsdag:
- Casper står i boden
- Græskar og ‘de dødes dag’ kunst med Nick og Maj
- Passe dyr med Jonas
- Stikbold i gården med Sebastian
- Fladbrød på bål med signe
- Musik med Carsten
- Brætspil i Mk med David
- Varulv i salen med Jonas
- JK pigehygge med Alberte
Torsdag:
- Casper står i boden
- ‘De dødes dag’ kunst med Alberte og Signe
- Rollespil med Jonas, Sebastian og Maj kl. 15.00 til 16.30
- Passe dyr med Maj
Fredag:
- Casper står i boden
- ‘De dødes dag’ kunst med Alberte og Nick
- Walk and talk med Signe i Skovby
- Funbattle børn mod voksne
- Fredagsknas: skumfiduser på bål med Sebastian
- Passedyr med Nick
- Musik med Carsten
Uge 41 - 2023 på Mosen
Mandag:
- Musik med Carsten
- Passe dyr med David
- Efterårsblade pynt i Krea med Alberte og Maj
- Vi knytter i MK med Nick
- Casper står i boden
- Fodbold turnering i gården for MK kl. 13.30-14.30 og kl. 14.30-15.30 for JK med Pauli
- Pandebrød på bål med Sebastian
- JK spillehygge i Lounge med Signe
Tirsdag:
- E-sport kl. 13.45 – 17.00 med Lauge
- Passer dyr med Louise
- Tirsdagshal med David og Signe kl. kl. 14.30-15.45 (Mørkegemme og Badminton)
- Varulv i lounge i med Jonas
- Efterårsblade pynt i Krea med Alberte og Maj
- Spil brætspil i MK med Sebastian
Tirsdag JK aften: Mariokart turnering
Aftensmad: Forloren and med kartofler, brunsovs og salat
Onsdag:
- Passe dyr med Jonas
- Rundt om bordet i salen med Sebastian
- Vi laver Rollespils amuletter til rollespillet
- Musik med Carsten
- Papirsflyver med David I MK
- Ansigtmakeup med Signe i Lounge
- Spille brætspil i salen med Jonas
Torsdag:
- Stikbold i gården med Sebastian
- Rollespil med Jonas og Maj kl. 15.00 til 16.30
- Pas dyr med Nick
- Sjove udfordringer med David i MK
- Efterårsblade pynt i Krea med Alberte og Signe
Fredag:
- Efterårsblade pynt i Krea med Alberte og Nick
- Walk and talk med Signe i Skovby
- Hockey kamp i gården børn mod voksne
- Fredagskanss: Pandekager på bål med Sebastian
- Passedyr med Maj
- Musik med Carsten
Uge 40 - 2023 på Mosen
Mandag:
- Musik med Carsten
- Passe dyr med David
- Vi laver Halloween pynt i Krea med Alberte og Louise
- Kort børnemøde i æblehaven for MK
- Vi knytter i MK med Nick
- Casper passer boden
- Fodbold turnering i gården for MK kl. 13.30-14.30 med Maj og kl. 14.30-15.30 med Sebastian for JK
Tirsdag:
- E-sport kl. 13.45 – 17.00 med Lauge
- Passer dyr med Louise
- Børnerådsmøde med Jonas kl. 13.45-14.30
- Buekamp udenfor med Jonas for alle kl. 14.30 til 15.30
- Vi laver Halloween pynt i Krea med Alberte og Louise
- Vi sjipper, hænker og hulahopper i gården.
- Sebastian hjælper til på ramper og trampoliner
Tirsdag JK aften: Omvendtgemme
Aftensmad: Kylling i karry med ris og salat
Onsdag:
- Passe dyr med Jonas
- Vi laver Halloween pynt i Krea med Nick og Louise
- Brætspil i MK med Maj
- Alle mine kyllinger kom hjem med Sebastian
- Musik med Carsten
- Vi laver nip napper/flip flapper med Signe i Lounge
- Høvdingebold i gården med Alberte
- Spille brætspil i salen med Jonas
Torsdag:
- Træklatring med Jonas kom 16 meter op!
- Bordtennis og poolturnering med Sebastian
- Pas dyr med Nick
- Vi laver bålmad med Maj
- Hemmeligtur for JK med Signe
- Vi laver Halloween pynt i Krea med Alberte
Fredag:
- Vi laver Halloween pynt i Krea med Alberte
- Fredagsknass med David
- Høvdingebold i gården børn mod voksne
- Passedyr med Maj
- Musik med Carsten
Kære allesammen
Velkommen tilbage til Mosen. IVi håber i allesammen har haft en dejlig sommer og har været sammen med dem I alle mest holder af. Vi glæder os til, at byde jer alle sammen vlkommen til et helt fantastisk Mose år med masser af glade og lærige timer.
Uge 39 - 2023 på Mosen
Mandag:
- Musik med Carsten
- Passe dyr med David
- Vi laver efterårslanterner i Krea med Alberte og Louise
- Vi knytter i MK med Nick
- Sebastian passer boden fra kl. 13.30-14.30
- Maj på ramperne kl. 13.30-14.30 og derefter fodbold i gården med Maj
- Vi spiller spil med Signe i MK
- På jk tur med Signe, vi hygger og klatre i træer, ser på heste, drikke kakao fra kl. 14.30 hjemme kl 16.45
Tirsdag:
- E-sport kl. 13.45 – 17.00 med Lauge
- Passer dyr med Louise
- Fifa turnering i MK med Maj
- Børnerådsmøde med Jonas kl. 13.45-14.30
- Buekamp udenfor med Jonas for alle kl. 14.30 til 15.30
- Vi laver efterårslanterner i Krea med Alberte og Louise
- Vi spiller og laver brevkasse i Lounge for JK
- Pool og bordtennis i salen med Sebastian
- Basket i gården med David
Tirsdag JK aften: Frileg
Aftensmad: Lasagne med salet og flutes
Onsdag:
- Passe dyr med Jonas
- JK Cross tur til Grimhøj med Pauli kl. 14.30
- Stikbold i gården med Alberte
- Sebastian laver snobrød på Bål
- Perleplader i MK med Maj
- Musik med Carsten
- Signe hygger I jk salen
- Træklatring for JK med Jonas kom 16 meter op med reb og seler
Torsdag:
- Legobyg i salen for JK med Pauli
- Spil Skyjo med Louise i salen
- Rollespil sammen med Gjuk med Maj og Jonas kl. 15.00-16.30
- VI hulahopper, sjipper og hinker i gården med Signe
- Vi laver efterårslanterner i Krea med Alberte
Fredag:
- Vi laver efterårslanterner i Krea med Alberte
- Rugby i æblehaven med Pauli og David (dit tøj må gerne blive beskidt:)
- Perleplader i MK med Maj
- Passedyr med Maj
- Musik med Carsten
Uge 38 - 2023 på Mosen
Mandag:
- Musik med Carsten
- Passe dyr med David
- Vi laver krus i Krea med Alberte
- Vi knytter nøgleringe i krea med Nick fra kl. 13.30
- Vi spiller nye brætspil i MK med Louise
- Fifa-turneringen i salen
- Stikbold i gården med Sebastian
- Bålmad med Maj kl. 14.00
- Ansigtsmasker, neglelak og makeup i Lounge for JK med Signe
Tirsdag:
- E-sport kl. 13.45 – 17.00
- Passer dyr med Maj
- Spil i salen
- Hygge i mk
- JK-fællestur til Rush og Aarhus
Tirsdag JK aften: Lukket pga. JK tur til Rush
Onsdag:
- Passe dyr med Jonas
- Cross med Pauli kl. 14.30
- Louise kører ramper med MK og JK
- JK-tur med Signe. Kom ud og se heste.
- Mosehjulet spinder i salen med Jonas
- Perleplader i MK med Maj
- Vi laver smykker I krea med Alberte
- Musik med Carsten
Torsdag:
- JK brevkasse med Signe i Lounge
- Træklatring for JK med Jonas kom 16 meter op med reb og seler.
- Perleplader i MK med Nick
- JK fodbold turneringen i gården med Sebastian
- Vi laver smykker I krea med Alberte og Louise
- Prøv sjove/udfordringer lege med David
Fredag:
- Vi laver smykker I krea med Alberte og Louise
- Passedyr med Louise
- Bold i gården
- Mus